5 Haziran 2011 Pazar

Diş BuğdayıAnadolu’nun birçok yöresinde hala uygulanan bir gelenek de diş buğdayı geleneğidir. Diş buğdayı eski bir Türk geleneğidir. İlk dişin çıkışını kutlamak için yapılan diş buğdayı, çocuğun dişlerinin daha sağlam olması, çabuk büyümesi ve rızkının artması niyeti ve dileğiyle bu kutlama aile arasında yapılır. Bebek ilk dişini çıkardığında yakın akrabalar davet edilerek diş buğdayı hazırlanır. Dişbuğdayı, kaynatılmış buğdayın şekerle harmanlanıp üzerine nar, ceviz, meyve şekeri gibi süsler konulmasıyla hazırlanır. İçine boncuk veya yüzük gibi bir şey saklanır. Saklanan eşya kime çıkarsa çocuğa çeşitli armağanlar alır. Diş buğdayı töreni ritim tutup şarkı söylenerek düzenlenen bir eğlenceyle kutlanır. Bu adetin bilinmediği ya da uygulanmadığı yerlerde, genellikle çocuğun dişinin çıktığını ilk görenin çocuğa bir gömlek dikmesi ya da hediye alması adeti vardır.
Diş buğdayını da mutlu annelerimden Yelizcim paylaşmıştı. Benimde çok hoşuma gitti, anneme anlattığımda sana yapmıştım dedi ve bir kat daha şaşırdım çünkü etrafımda hiç yapıldığını görmemiş ve duymamıştım.
Bu yazıyı okuduğumda eren 4 aylıktı sanırım aylarca erenin sürekli kaşınan ve çeşme gibi akan ağzını gözleyip bir parça pirinç tanesi görmeyi arzu ettim.
Çalışan bir anne olarak ilk dişini ben göremezsem diye düşünerek üzülüyordum.
13 ocak 2011 Perşembe akşamıydı. İşten geldim yarın annenin doğum günü erenciğim anneye ne hediye alacaksın bakalım dedim ve güldüğünde o güne kadar aldığım hediyelerin en güzelini en anlamlısını gördüm. İlk dişimiz patlamıştı sonunda. Alt iki dişi bir gün ara ile patladı.
Hemen diş buğdayı hazırlıklarına başladım. Nette bir sürü site gezdim diş buğdayı kurabiyelerini gördüm önce kendim yapmayı denedim ama sonra vazgeçtim iş, ev yeterince yoruluyordum. Burçin hanımın sitesini buldum ve kurabiyelerimizi yapmasını rica ettim ve çok güzel kurabiyelerimiz oldu. Birde pasta yaptırdım üzerinde diş fırçası ve macunu vardı ve ilk dişim çıktı yazıyordu.
Menü için kısır, Amerikan salatası, ıspanaklı pasta, iki renk börek, hindistan cevizli toplar, un kurabiyesi, poğaça, zeytinyağlı dolma ve diş buğdayı düşündüm.
Ispanaklı pastayı canım kardeşim Tuğbacım yaptı.
Evi süsledik ve konuklarımızı ağırladık çok eğlenceli bir akşamdı, akşamın sonuna doğru erenin önüne Mouse, fotoğraf makinesi, steteskop, ampul, kitap ve hesap makinesi koyduk neyi seçerse ilerideki mesleğini seçmiş olacaktı, eren steteskopu seçti ve sonrasında fotoğraf makinesini aldı.
Doktor olacağına ve hobi olarakta fotoğraf çekimi yapacağına kanaat getirdik J
Ve bir tabağa boncuk saklama geleneği vardı ve diş buğdayına bir inci sakladık ve sevgili arkadaşım Gürhan’a geldi. Aylarca erenin diş buğdayı hediyesini alamadığı için sonraki dişleri bir türlü çıkmadı en sonunda ilkin teyzesinin Gürhan amcası adına verdiği hediye sonrasında nihayet 11.ayda 3 ve 4.dişlerimizde birer gün ara ile patlattı.
Alt iki diş 9.ayda, üst iki diş 11.ayda çıkmış oldu darısı nice dişlerin başına…

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder